Ekonomi

2023 yılı otlatma ve mera planı açıklandı

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2023 yılında Aydın ili genelinde uygulanacak otlatma ve mera planı açıklanırken, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için otlatma fiyatları da belirlendi.

Dağ ve yamaç meralarında otlatma, koyun ve keçilerde 1 Mart’ta başlayıp 1 Kasım’da, büyükbaş hayvanlarda 15 Mart’ta başlayıp 1 Kasım’da sona erecek. Düz tabanlı meralarda ise 30 Mart’ta otlatmaya başlanacak. koyun ve keçilerde 1 Kasım’da sona erecek. Sığırlarda 15 Mart’ta başlayıp 1 Kasım’da sona erecek.

Yetiştiriciliği tamamlanmış veya ıslah çalışmaları devam eden meralarda büyükbaş hayvan otlatma maliyeti 60 TL/Baş, küçükbaş hayvan otlatmada 6 TL/Baş olarak belirlenirken; Islah edilmemiş meralarda otlatma maliyeti büyükbaş hayvanlar için 50 TL/Baş, küçükbaş hayvanlar için 5 TL/Baş olarak belirlenmiştir.

Meranın bulunduğu mahallede ikamet eden ve otlatma bedelini ödeyen hayvan sahipleri meralardan faydalanacaktır. Mera açılış tarihinden önce merada kaç hayvanın otlatılacağı muhtarlara bildirilecek. Yıllık otlatma bedelleri mahalle otlatma hesabına yatırılacaktır. – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu