Haber

Daimi Ortak Mekanizma’nın dördüncü toplantısı Ankara’da yapıldı

Kalıcı Ortak Sistemin dördüncü toplantısına ilişkin İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Kaydedilen taahhütlerin uygulanmasındaki gelinen nokta görüşüldü” denildi.

NATO Madrid Zirvesi marjında ​​Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından 28 Haziran 2022’de imzalanan Üçlü Mutabakat Zaptı çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Sistemin dördüncü toplantısı 14 Haziran 2023’te Ankara’da yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar başkanlığındaki heyette ayrıca Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma ve Adalet Bakanlıkları ile MİT teşkilatı temsilcileri de yer aldı.

Görüşmeye ilişkin İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Görüşmede, Üçlü Mutabakat Zaptı’nda yer alan taahhütler kapsamında İsveç’in attığı adımlar ele alındı. Yeni mevzuat başta olmak üzere terörle mücadelede alınan tedbirler ele alındı.” 1 Haziran 2023’te bu ülkede yürürlüğe giren terör örgütlerinin İsveç’teki faaliyetlerine yönelik somut örnekler üzerinden yansımaları istişare edildi. Memorandum görüşüldü.Ortaklar, Daimi Müşterek Kuruluşun öneminin altını çizdi ve bundan sonraki somut adımlar üzerinde çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldı.4 Nisan 2023’te NATO’ya katılan Finlandiya’nın, kalıcı olarak tasarlanan bu mekanizmanın toplantılarına katılmaya devam etmesi. sürecin başlangıcı, özellikle terör örgütleriyle yürütülen mücadelenin takibinin NATO üyeliğinden sonra da devam edeceğini teyit etmesi açısından değerlidir. – ANKARA

haber-hanonu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu