Yaşam

Deli Dumrul oyunu Bodrum Kalesi’nde ayakta alkışlandı

Deli Dumrul oyunu Bodrum Kalesi’nde ayakta alkışlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF) kapsamında Meczup Dumrul ile sahnedeydi. Bodrum Kalesi’nde sahnelenen oyun sanatseverlerden tam not alırken dakikalarca ayakta alkışlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İzBBŞT), sanatseverlere büyüleyici bir deneyim yaşattı. 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTIF) kapsamında Bodrum Kalesi’nde sahnelenen “Deli Dumrul” oyunu açılış oyunu olarak seyirciyle buluştu. Güngör Dilmen’in yazdığı ve Yücel Erten’in sahneye koyduğu oyun, daha önce ulusal ve uluslararası 8 farklı ödüle layık görülmüştü.

“Festivale katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz”

Festivalin Eş Sanat Direktörleri’nin açılış konuşmalarının ardından Övül Avkıran ve Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Coşkun, festivalin ev sahipliğinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras adına bir konuşma yaptı. Konuşmasında sanatın birleştirici gücüne vurgu yapan Coşkun, festivalin uzun ömürlü olması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in selamlarını ileterek, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu festivale katkıda bulunmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Tugay, üstlendikleri sorumluluktan dolayı Övül ve Mustafa Avkıran çiftini de tebrik etti.

Yücel Erten: “Paydaş olmak bizi çok mutlu etti”

Açılış konuşmalarının ardından yazar Seçkin Selvi, yazar ve akademisyen Dikmen Gürün, oyuncu, yönetmen Haldun Dormen ve İzBBŞT Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, Türk tiyatrosuna katkılarından dolayı BOTİF Onur Ödülleri’ne layık görüldü. Yücel Erten, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, “Çok genç bir tiyatro olarak Bodrum Tiyatro Festivali’nin ilk ve ilk gecesine ortak olmaktan büyük mutluluk duyduk. İzBBŞT adına şükranlarımı sunuyorum. Sizden de şunu hayal etmenizi istiyorum; “25-30 yıl sonra bu festivale emeği geçen diğer bileşenler de yerlerine oturup arkalarına yaslandıklarında hissedecekleri gurur, şükran duygumuzun bir simgesi olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Meczup Dumrul adlı oyunu Bodrum Kalesi’nin tarihi atmosferinde başarıyla sahneledi. İzmirli tiyatroseverlerden büyük destek alan Meczup Dumrul, festivale katılan izleyicilerin de ilgisini çekti ve dakikalarca alkışladı.

1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali’nde büyük beğeni toplayan İzBBŞT, dönem boyunca Meczup Dumrul ve diğer oyunları İsmet İnönü ve İzmir Sanat sahnelerinde sahnelemeye devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberkalkandere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu