Ekonomi

Goldman’dan Fed tahmini

Goldman Sachs ekonomistleri, Fed’in önümüzdeki Haziran ayı sonuna kadar kademeli olarak üç aylık düşüşlerle faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını tahmin ediyor.

Jan Hatzius ve David Mericle’in de aralarında bulunduğu Goldman ekonomistleri, “Tahminlerimizdeki kesintiler, enflasyon hedefe yaklaştıktan sonra fon faizini kısıtlayıcı bir seviyeden normalleştirme isteğinden kaynaklanıyor” dedi.

Goldman ekibi, faiz indirimlerinin 2024’ün ikinci çeyreğinde başlamasını bekliyor. Oranı belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin önümüzdeki ay bir artışı atlaması ve Kasım toplantısında “çekirdek enflasyon eğiliminin sona erdiği” sonucuna varması bekleniyor.

“Normalleşme, faiz indirimleri için acil bir motivasyon kaynağı değil, bu nedenle FOMC bunun yerine sabit kalmaya karar verebilir. Goldman ekonomistleri, 25 baz puanlık kesintiler bekliyoruz ancak hız konusunda emin değiliz” dedi.

Geçen hafta, veriler ABD enflasyonunun yüzde 3,2 ile beklenenden daha yavaş arttığını ve enerji ve gıda maliyetlerini içermeyen çekirdek tüketici fiyat endeksinin yıllık yüzde 4,7 hızla ilerlediğini gösterdi.

Mart 2022’de Fed politika yapıcıları, gösterge faiz oranı hedeflerini yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 aralığına yükseltmeye başladı. Goldman’ın ekibi, “Fon oranının sonunda yüzde 3-3,25’te istikrar kazanmasını bekliyoruz” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu