Haber

KASTAMONU – Siyez buğdayından “ekşi pirinç” yapılacak proje ile kadınlara istihdam sağlanacak

Kastamonu’da hayata geçirilen “Doğadan Emekten Kadından Şifa Projesi” tanıtıldı.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Proje Güçlendirme Sistemi kapsamında Kastamonu Elleri Emek Sanat ve Yöresel Lezzet Hanımlar Kooperatifi, Kastamonu Elleri Sanatla Emekçi Derneği ve Devrekani Belediyesi iş birliğiyle proje hazırlandı.

Bu kapsamda siyez buğdayından ekşi pirinç yapmak için gerekli aromatik bitkiler kadınlar tarafından doğadan toplanacak. Pirincin hazırlanmasında, paketlenmesinde ve satışında meslekleri için yetiştirilecek kadınlar istihdam edilecek.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada, kadınların aktif görev üstleneceği projeyi çok önemsediğini söyledi.

Son dönemde ilde kadın kooperatiflerinin hızla arttığını belirten Çakır, “Kooperatif kurmak kolaydır, önemli olan onu yaşatmak. Kadınlarımızın her türlü ticari becerilerinin artması önemli. ” söz konusu.

Çalışmanın diğerlerinden farklı olması gerektiğini vurgulayan Çakır, “Türkiye’nin 81 ilinde marmelat, turşu veya farklı bir şey üretiliyor. Öne geçebilmek için yaratıcı fikirler üretip tedariki kolaylaştırmak gerekiyor. Ekşi” pirinç Kastamonu’nun eşsiz ve muhteşem bir yemeğidir.Geçen yıldan beri ambalajı üzerinde çalışıyoruz.Ürünü sağlıklı koşullarda üretmek kadar pazarlamak da önemli.Ürünlerimizin hem ulusal düzeyde hem de ulusal düzeyde tanınması için çalışıyoruz. ve uluslararası.” terimleri kullandı.

Dernek başkanı Mine Telli, projenin kadın istihdamını yaygınlaştırması açısından değerli olduğuna dikkat çekti.

Bugüne kadar ürettikleri tüm eserlerde kadın emeğinin var olduğunun altını çizen Telli, şunları kaydetti:

“Ekşi pilavımız bulgur, domates, soğan ve otlardan oluşan 8 bileşenden oluşuyor. Ekşi pirincin içinde bulunan 5 bitki endemik bitki türleri ve aromatik bir yapıya sahip. Bunların her biri bizim için bu paketin fiyatını artırıyor. Çalışmamız şu anda raflarda olma potansiyeline sahip.Orman Bakanlığı’nın uygun gördüğü tüm statlara sahip.Önümüzdeki dönemde eserlerimizin raflarda yerini alması için çalışıyoruz.Zincir ile görüşme halindeyiz. pazarlar.”

Kooperatif lideri Serpil Durgut da kadınların istihdamı için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek kendilerine destek olan yetkililere teşekkür etti.

Programa AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve Vali Çakır’ın eşi Bahar Çakır ile davetliler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu