Haber

Ukrayna donanmasına ait insansız hava aracının Karadeniz’de düzenlediği saldırıda Rus donanmasına ait gemi hasar gördü.

Ukrayna kaynaklarına göre, Karadeniz’de Ukrayna donanmasına ait insansız hava aracı saldırısı sonucu bir Rus donanma gemisi hasar gördü.

Saldırının, Rus ihracatı için değerli bir merkez olan Novorossiysk limanı yakınlarında meydana geldiği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın deniz üssüne düzenlediği saldırıyı püskürttüğünü ve iki deniz uçağının olaya karıştığını belirtirken, herhangi bir can kaybı olduğunu kabul etmedi.

Ancak Ukraynalı güvenlik servisi kaynakları, Olenegorsky Gornyak adlı geminin vurulduğunu ve önemli hasar gördüğünü söyledi.

BBC’ye bilgi veren bir kaynağın gönderdiği görüntülerde, bir geminin Olenegorsky Gornyak’ı olduğu düşünülen insansız hava aracının yaklaştığı görülüyor.

Görüntü, darbe anında beslemeyi keserek geminin yan tarafına doğru ilerleyen insansız hava aracını gösteriyor.

Doğrulanmamış başka bir görüntü, geminin yandan görüntülerini içeriyor.

Olenegorsky Gornyak, amfibi kuvvetlerin karaya çıkarılması, kıyıya çıkarılması ve limanlarda hızlı boşaltma için tasarlanmış bir çıkarma gemisidir.

Bu geminin hasar görmesi, Rusya’nın işgal altındaki güney Ukrayna’da savaşan kuvvetlere ikmal yapma çabalarını engelleyebilir.

Saldırının ardından Novorossiysk limanı, petrolün gemilere yüklenmesini sağlayan Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu tarafından gemi hareketlerini süresiz olarak durdurduğunu açıkladı.

BBC Verify tarafından yapılan araştırmaya göre Ukrayna, askeri gemilere ve Rusya’nın Sivastopol deniz üssüne yönelik saldırıların yanı sıra, önceki bir saldırıda Novorossiysk limanını hedef alan en az 10 donanma uçağı saldırısı gerçekleştirdi.

Bu bilgi, Rus ve Ukrayna makamlarının açıklamalarına ve yerel basında çıkan haberlere dayanmaktadır. Ukraynalı savunma kaynakları CNN’e, Temmuz ayında Kırım’daki Kerç Köprüsü’ne düzenlenen saldırıda donanma insansız hava araçlarının da kullanıldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu