Haber

28. Dönem milletvekilleri bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin edecek! Bahçeli birleşmeyi yönetecek.

Yüksek OyBakanlar Kurulu (YSK) Genel Seçimleri kesin sonuçlarının açıklanmasının ardından TBMM Genel Kurulu, TBMM İçtüzüğüne göre bugün saat 14.00’te davetsiz olarak toplanacak.

BAHÇE YÖNETECEK

Yeni yasama döneminin ilk oturumunda milletvekilleri yemin edecek. Genel Kurul’un ilk toplantısı, MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli , en yaşlı üye olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni Daimi Başkan olarak yönetecek. Tüzüğe göre en genç altı milletvekili kadrolu katip olacak.

BİRİ BİRİ BU YEMİNİ OKUYACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, TBMM’nin ilk Geçici Başkanı Devlet Bahçeli yemin edecek. Bahçeli’nin ardından milletvekilleri il alfabetik sırasına göre kürsüden yemin edecek. Yemin töreninin gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor.

Milletvekilleri, Anayasa’da “Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağım; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik ilkelere bağlı kalacağımı” belirtmişlerdir. Cumhuriyet ve Atatürk ilke ve inkılapları; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma.” Herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden adalet ve adalet anlayışıyla yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, büyük Türk milleti önünde şeref ve haysiyetim üzerine and içerek göreve başlayacaktır. Anayasaya bağlılıktan sapmamak.

ERDOĞAN DA TAKİP EDECEK

TBMM’nin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Resmi törenle karşılanacak olan Cumhurbaşkanı, yemin törenini kendisi için ayrılan locadan takip edecek. Erdoğan yarın yemin edecek.

METİNİ OKUMAYAN AVUKAT KAYNAKLARI KULLANMAZ

Yemin töreninde hazır bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk toplantının başında yemin edebilecek. Yemin etmekten kaçınan milletvekilleri, milletvekili sıfatından doğan haklardan yararlanamazlar. Öte yandan milletvekillerinin TBMM’ye kayıt işlemleri devam edecek.

haber-kocaali.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu