Haber

Brezilya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro’ya giriş yasağını kaldırdı

2019’dan beri ülkede yürürlükte Nicholas MaduroBazı üst düzey diplomatların ülkeye giriş yasağının kaldırılmasına ilişkin karar, Brezilya Adalet Bakan Yardımcısı Antonio Ramirez Lorenzo ve Dışişleri Bakanı Carlos Alberto Franco França tarafından imzalanarak resmi gazetede yayımlandı.

Hükümetin bu kararı üzerine Maduro, Brezilya’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ve 1 Ocak’ta görevi devralacak olan Luiz Inacio Lula da Silva’nın yemin törenine katılabilecek.

Maduro’nun ülkeye girişini yasaklama kararı, aşırı sağcı Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun 2019’da Venezüella muhalefet lideri Juan Guaido’yu “meşru lider” olarak tanımasının ardından alındı.

Silva’nın açılış töreni, özellikle Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluÇok sayıda bakan ve devlet başkanının katılması bekleniyor.

5 Mart 2013’te hayatını kaybeden Venezuela’nın eski Devlet Başkanı Hugo Chavez ile yakın dostane ilişkilere sahip olan Silva’nın Maduro hükümeti ile olan bağı da bir bedel değerinde.

Maduro ilk adımı attı

Brezilya’nın yeni Dışişleri Bakanı olması bekleniyor Mauro vieriaYaptığı açıklamada, ülkesinin 1 Ocak’tan itibaren Venezuela ile ilişkilerini normalleştireceğini belirtti.

Maduro, 25 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Brezilya ile 2019’da bozulan ilişkileri normale döndürmek için Brezilya’ya büyükelçi atanmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu